MANJE otpada U KUPATILUSedam saveta kao da ga izbegnete

Naše rituale u kupatilu prate brojni proizvodi koji sa sobom nose mnogo plastičnog otpada. Svaki čovek u Evropi u proseku proizvede 480 kilograma otpada godišnje. Ovaj otpad možete značajno smanjiti – čak iu kupatilu. Ovde pogledajte sedam naših najboljih saveta za manje otpada u kupatilu.

Savet 1 - Dezodorans

Plastični otpad je najveći problem u kupatilu. Ali to se često može izbeći ako izaberete prave proizvode. Zašto se držati deo spreja na primer? Obično dolaze u metalnoj ili plastičnoj ambalaži. Ali sprej vam zaista nije potreban. Kremasti dezodoransi su idealna alternativa. Obično dolaze u staklenoj posudi ili metalnoj konzervi koja se može ponovo koristiti.

Savet 2 - Četkica za zube:

Obično je drška četkice za zube napravljena od plastike, a čekinje od najlona, odnosno plastike. Stomatolozi preporučuju da menjate četkicu za zube svaka tri meseca. To znači četiri četkice za zube godišnje po osobi. Zauzvrat, to znači milione četkica za zube godišnje. Ako umesto toga kupite četkicu za zube od bambusa, izbegavate plastični otpad. Bambus je jedna od najbrže rastućih sirovina na planeti – može narasti do jednog metra u visinu za samo jedan dan.

Majka i dete u kupatilu

Savet 3 - Pasta za zube

Konvencionalna pasta za zube obično dolazi u plastičnoj posudi - i na kraju dana nikada ne možete sve izvaditi iz tube. Zaista ne ide. Ali postoji nova alternativa koja nudi nula otpada: tableta paste za zube. Stavite tabletu u usta, žvaćete je dok se ne pojavi lagana pena i zatim perete zube četkicom za zube kao i obično.

Savet 4 - Sapun

Pre samo nekoliko decenija, sapun je bio standard u kupatilima. Danas je tečni sapun u modi, zamenjujući dobar stari sapun. A tečni sapun obično dolazi u plastičnoj boci. Čvrsti sapun obično dolazi u papirnoj ambalaži, a zapravo je relativno lako napraviti sopstveni sapun kod kuće. Jednostavan način da se oprostite od drugog plastičnog proizvoda u kupatilu.

Geberit Selnova

Savet 5 - Šampon

A postoji i alternativa bez plastike za vašu kosu. Umesto konvencionalnog šampona iz plastične boce, koristite čvrsti šampon kada se tuširate. Izgleda kao običan komad sapuna i zaista je jednostavan za upotrebu: trljate šipku između vlažnih ruku da biste proizveli malo pene. Koristite to za penušanje kose, a zatim je isperite vodom kao i obično. I proterali ste još jedan otpad od plastike iz kupatila.

Savet 6 - Ulošci i tamponi

Ženska menstrualna higijena je intenzivna. Ženama je u životu u proseku potrebno između 10.000 i 17.000 tampona i higijenskih uložaka. Ali umesto da koriste standardne proizvode za jednokratnu upotrebu, žene bi mogle da počnu da koriste menstrualne čaše. Ove čaše su obično napravljene od medicinskog silikona, odnosno plastike. Ali mogu se očistiti nakon upotrebe, a zatim koristiti iznova i iznova. U najboljem slučaju, menstrualna čašica može trajati godinama.

Savet 7 - Toalet papir

Mnogi rituali u kupatilu za mnoge su ljudi uklesani. Nekima je, na primer, potpuno nezamislivo da bi svoje dno čistili nečim drugim osim papirom. A ipak, toalet sa tušem je daleko higijenskija alternativa. Pranje svih prljavih delova vodom je mnogo čistiji metod i takođe neverovatno štedi na toalet papiru. Zato je svakako vredno razmisliti o promeni rutine u toaletu.

Proizvodi za kupatilo